AT89S8253-24PU Microchip Technology IC MCU 8BIT 12KB FLASH 40DIP
Интегральные схемы (ИС) 40-DIP (0.600", 15.24mm)
Номер производителя:
AT89S8253-24PU
Описание:
IC MCU 8BIT 12KB FLASH 40DIP
Connectivity :
SPI, UART/USART
EEPROM Size :
2K x 8
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Oscillator Type :
External
Package / Case :
40-DIP (0.600", 15.24mm)
Peripherals :
POR, WDT
Program Memory Size :
12KB (12K x 8)
RAM Size :
256 x 8
Speed :
24MHz
Supplier Device Package :
40-PDIP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.7 V ~ 5.5 V
в наличии
38,054
Предложение
ChipIc имеет уникальный источник поставок. Мы можем предложить AT89S8253-24PU более
конкурентоспособную цену для наших клиентов. Вы можете насладиться нашим лучшим
AT89S8253-24PU Особенности
AT89S8253-24PU is produced by Microchip Technology, belongs to Встроенные микроконтроллеры, the type of connection includes SPI, UART/USART, it belongs to 8051, the core size is up to 8-Bit, the data conversion type is usually -, the maximum EEPROM size can reach 2K x 8, and its best working temperature is -40°C ~ 85°C (TA), the size is 40-DIP (0.600", 15.24mm), and Tube is its most common packaging method , the storage type is Flash, which belongs to the 89S series, and has the speed of 24MHz, using 40-PDIP.