AT90USB162-16AU Microchip Technology IC MCU 8BIT 16KB FLASH 32TQFP
Интегральные схемы (ИС) 32-TQFP
Номер производителя:
AT90USB162-16AU
Описание:
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 32TQFP
Connectivity :
EBI/EMI, PS/2, SPI, UART/USART, USB
EEPROM Size :
512 x 8
Number of I/O :
22
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
32-TQFP
Packaging :
Tray
Part Status :
Active
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Program Memory Size :
16KB (16K x 8)
RAM Size :
512 x 8
Series :
AVR® 90USB
Speed :
16MHz
Supplier Device Package :
32-TQFP (7x7)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.7 V ~ 5.5 V
в наличии
24,784
Предложение
ChipIc имеет уникальный источник поставок. Мы можем предложить AT90USB162-16AU более
конкурентоспособную цену для наших клиентов. Вы можете насладиться нашим лучшим
AT90USB162-16AU Особенности
AT90USB162-16AU is produced by Microchip Technology, belongs to Встроенные микроконтроллеры, the type of connection includes EBI/EMI, PS/2, SPI, UART/USART, USB, it belongs to AVR, the core size is up to 8-Bit, the data conversion type is usually -, the maximum EEPROM size can reach 512 x 8, and its best working temperature is -40°C ~ 85°C (TA), the size is 32-TQFP, and Tray is its most common packaging method , the storage type is Flash, which belongs to the AVR® 90USB series, and has the speed of 16MHz, using 32-TQFP (7x7).