ATMEGA16A-AUR Microchip Technology IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44TQFP
Интегральные схемы (ИС) 44-TQFP
Номер производителя:
ATMEGA16A-AUR
Производитель:
Категория продукции:
Описание:
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44TQFP
Состояние RoHs:
Таблицы данных:
Connectivity :
I²C, SPI, UART/USART
Core Processor :
AVR
Core Size :
8-Bit
Data Converters :
A/D 8x10b
EEPROM Size :
512 x 8
Number of I/O :
32
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Oscillator Type :
Internal
Package / Case :
44-TQFP
Packaging :
Cut Tape (CT)
Part Status :
Active
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Program Memory Size :
16KB (8K x 16)
Program Memory Type :
Flash
RAM Size :
1K x 8
Series :
AVR® ATmega
Speed :
16MHz
Supplier Device Package :
44-TQFP (10x10)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.7 V ~ 5.5 V
в наличии
31,413
Unit Price:
Свяжитесь с нами
Предложение
ChipIc имеет уникальный источник поставок. Мы можем предложить ATMEGA16A-AUR более
конкурентоспособную цену для наших клиентов. Вы можете насладиться нашим лучшим
ATMEGA16A-AUR Особенности
ATMEGA16A-AUR is produced by Microchip Technology, belongs to Встроенные микроконтроллеры, the type of connection includes I²C, SPI, UART/USART, it belongs to AVR, the core size is up to 8-Bit, the data conversion type is usually A/D 8x10b, the maximum EEPROM size can reach 512 x 8, and its best working temperature is -40°C ~ 85°C (TA), the size is 44-TQFP, and Cut Tape (CT) is its most common packaging method , the storage type is Flash, which belongs to the AVR® ATmega series, and has the speed of 16MHz, using 44-TQFP (10x10).