ATMEGA16U2-AU Microchip Technology IC MCU 8BIT 16KB FLASH 32TQFP
Интегральные схемы (ИС) 32-TQFP
Номер производителя:
ATMEGA16U2-AU
Описание:
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 32TQFP
Connectivity :
SPI, UART/USART, USB
Number of I/O :
22
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
32-TQFP
Packaging :
Tray
Program Memory Size :
16KB (8K x 16)
Speed :
16MHz
Supplier Device Package :
32-TQFP (7x7)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.7 V ~ 5.5 V
в наличии
40,616
Предложение
ChipIc имеет уникальный источник поставок. Мы можем предложить ATMEGA16U2-AU более
конкурентоспособную цену для наших клиентов. Вы можете насладиться нашим лучшим
ATMEGA16U2-AU Особенности
ATMEGA16U2-AU is produced by Microchip Technology, belongs to Встроенные микроконтроллеры, the type of connection includes SPI, UART/USART, USB, it belongs to AVR, the core size is up to 8-Bit, the data conversion type is usually -, the maximum EEPROM size can reach 512 x 8, and its best working temperature is -40°C ~ 85°C (TA), the size is 32-TQFP, and Tray is its most common packaging method , the storage type is Flash, which belongs to the AVR® ATmega series, and has the speed of 16MHz, using 32-TQFP (7x7).