ATMEGA8535-16PU Microchip Technology IC MCU 8BIT 8KB FLASH 40DIP
Интегральные схемы (ИС) 40-DIP (0.600", 15.24mm)
Номер производителя:
ATMEGA8535-16PU
Описание:
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 40DIP
Connectivity :
I²C, SPI, UART/USART
Data Converters :
A/D 8x10b
Number of I/O :
32
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
40-DIP (0.600", 15.24mm)
Packaging :
Tube
Program Memory Size :
8KB (4K x 16)
Speed :
16MHz
Supplier Device Package :
40-PDIP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.5 V ~ 5.5 V
в наличии
44,786
Предложение
ChipIc имеет уникальный источник поставок. Мы можем предложить ATMEGA8535-16PU более
конкурентоспособную цену для наших клиентов. Вы можете насладиться нашим лучшим
ATMEGA8535-16PU Особенности
ATMEGA8535-16PU is produced by Microchip Technology, belongs to Встроенные микроконтроллеры, the type of connection includes I²C, SPI, UART/USART, it belongs to AVR, the core size is up to 8-Bit, the data conversion type is usually A/D 8x10b, the maximum EEPROM size can reach 512 x 8, and its best working temperature is -40°C ~ 85°C (TA), the size is 40-DIP (0.600", 15.24mm), and Tube is its most common packaging method , the storage type is Flash, which belongs to the AVR® ATmega series, and has the speed of 16MHz, using 40-PDIP.