PIC16F1938-I/SP Microchip Technology IC MCU 8BIT 28KB FLASH 28SDIP
Интегральные схемы (ИС) 28-DIP (0.300", 7.62mm)
Номер производителя:
PIC16F1938-I/SP
Описание:
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 28SDIP
Data Converters :
A/D 11x10b
Number of I/O :
25
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
28-DIP (0.300", 7.62mm)
Packaging :
Tube
Program Memory Size :
28KB (16K x 14)
RAM Size :
1K x 8
Series :
PIC® XLP™ 16F
Speed :
32MHz
Supplier Device Package :
28-SPDIP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8 V ~ 5.5 V
в наличии
60,656
Предложение
ChipIc имеет уникальный источник поставок. Мы можем предложить PIC16F1938-I/SP более
конкурентоспособную цену для наших клиентов. Вы можете насладиться нашим лучшим
PIC16F1938-I/SP Особенности
PIC16F1938-I/SP is produced by Microchip Technology, belongs to Встроенные микроконтроллеры, the type of connection includes I²C, LIN, SPI, UART/USART, it belongs to PIC, the core size is up to 8-Bit, the data conversion type is usually A/D 11x10b, the maximum EEPROM size can reach 256 x 8, and its best working temperature is -40°C ~ 85°C (TA), the size is 28-DIP (0.300", 7.62mm), and Tube is its most common packaging method , the storage type is Flash, which belongs to the PIC® XLP™ 16F series, and has the speed of 32MHz, using 28-SPDIP.