PIC16F88-I/SO Microchip Technology IC MCU 8BIT 7KB FLASH 18SOIC
Интегральные схемы (ИС) 18-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Номер производителя:
PIC16F88-I/SO
Описание:
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 18SOIC
Data Converters :
A/D 7x10b
Number of I/O :
16
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
18-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Packaging :
Tube
Program Memory Size :
7KB (4K x 14)
Series :
PIC® 16F
Speed :
20MHz
Supplier Device Package :
18-SOIC
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4 V ~ 5.5 V
в наличии
26,432
Предложение
ChipIc имеет уникальный источник поставок. Мы можем предложить PIC16F88-I/SO более
конкурентоспособную цену для наших клиентов. Вы можете насладиться нашим лучшим
PIC16F88-I/SO Особенности
PIC16F88-I/SO is produced by Microchip Technology, belongs to Встроенные микроконтроллеры, the type of connection includes I²C, SPI, UART/USART, it belongs to PIC, the core size is up to 8-Bit, the data conversion type is usually A/D 7x10b, the maximum EEPROM size can reach 256 x 8, and its best working temperature is -40°C ~ 85°C (TA), the size is 18-SOIC (0.295", 7.50mm Width), and Tube is its most common packaging method , the storage type is Flash, which belongs to the PIC® 16F series, and has the speed of 20MHz, using 18-SOIC.