PIC16F886-I/SP Microchip Technology IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28SDIP
Интегральные схемы (ИС) 28-DIP (0.300", 7.62mm)
Номер производителя:
PIC16F886-I/SP
Производитель:
Категория продукции:
Описание:
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28SDIP
Состояние RoHs:
Таблицы данных:
Connectivity :
I²C, SPI, UART/USART
Core Processor :
PIC
Core Size :
8-Bit
Data Converters :
A/D 11x10b
EEPROM Size :
256 x 8
Number of I/O :
24
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Oscillator Type :
Internal
Package / Case :
28-DIP (0.300", 7.62mm)
Packaging :
Tube
Part Status :
Active
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Program Memory Size :
14KB (8K x 14)
Program Memory Type :
Flash
RAM Size :
368 x 8
Series :
PIC® 16F
Speed :
20MHz
Supplier Device Package :
28-SPDIP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2 V ~ 5.5 V
в наличии
58,076
Unit Price:
Свяжитесь с нами
Предложение
ChipIc имеет уникальный источник поставок. Мы можем предложить PIC16F886-I/SP более
конкурентоспособную цену для наших клиентов. Вы можете насладиться нашим лучшим
PIC16F886-I/SP Особенности
PIC16F886-I/SP is produced by Microchip Technology, belongs to Встроенные микроконтроллеры, the type of connection includes I²C, SPI, UART/USART, it belongs to PIC, the core size is up to 8-Bit, the data conversion type is usually A/D 11x10b, the maximum EEPROM size can reach 256 x 8, and its best working temperature is -40°C ~ 85°C (TA), the size is 28-DIP (0.300", 7.62mm), and Tube is its most common packaging method , the storage type is Flash, which belongs to the PIC® 16F series, and has the speed of 20MHz, using 28-SPDIP.