PIC16LF1936T-I/SS Microchip Technology IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28SSOP
Интегральные схемы (ИС) 28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Номер производителя:
PIC16LF1936T-I/SS
Описание:
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28SSOP
Data Converters :
A/D 11x10b
Number of I/O :
25
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Packaging :
Cut Tape (CT)
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
Program Memory Size :
14KB (8K x 14)
RAM Size :
512 x 8
Series :
PIC® XLP™ 16F
Speed :
32MHz
Supplier Device Package :
28-SSOP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8 V ~ 3.6 V
в наличии
37,859
Предложение
ChipIc имеет уникальный источник поставок. Мы можем предложить PIC16LF1936T-I/SS более
конкурентоспособную цену для наших клиентов. Вы можете насладиться нашим лучшим
PIC16LF1936T-I/SS Особенности
PIC16LF1936T-I/SS is produced by Microchip Technology, belongs to Встроенные микроконтроллеры, the type of connection includes I²C, LIN, SPI, UART/USART, it belongs to PIC, the core size is up to 8-Bit, the data conversion type is usually A/D 11x10b, the maximum EEPROM size can reach 256 x 8, and its best working temperature is -40°C ~ 85°C (TA), the size is 28-SSOP (0.209", 5.30mm Width), and Cut Tape (CT) is its most common packaging method , the storage type is Flash, which belongs to the PIC® XLP™ 16F series, and has the speed of 32MHz, using 28-SSOP.