AP130-15YG-13 Diodes Incorporated IC REG LINEAR 1.5V 300MA SOT89-3
Интегральные схемы (ИС) TO-243AA
Номер производителя:
AP130-15YG-13
Производитель:
Категория продукции:
Описание:
IC REG LINEAR 1.5V 300MA SOT89-3
Состояние RoHs:
Таблицы данных:
Control Features :
Current - Output :
300mA
Current - Quiescent (Iq) :
100µA
Current - Supply (Max) :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Regulators :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Output Configuration :
Positive
Output Type :
Fixed
Package / Case :
TO-243AA
Packaging :
Tape & Reel (TR)
Part Status :
Active
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
PSRR :
58dB (100Hz)
Series :
Supplier Device Package :
SOT-89-3
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.5V
Voltage Dropout (Max) :
0.5V @ 300mA