ATMEGA8535-16AU Microchip Technology IC MCU 8BIT 8KB FLASH 44TQFP
Интегральные схемы (ИС) 44-TQFP
Номер производителя:
ATMEGA8535-16AU
Описание:
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 44TQFP
Connectivity :
I²C, SPI, UART/USART
Data Converters :
A/D 8x10b
Number of I/O :
32
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
44-TQFP
Packaging :
Tray
Program Memory Size :
8KB (4K x 16)
Speed :
16MHz
Supplier Device Package :
44-TQFP (10x10)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.5 V ~ 5.5 V
в наличии
41,100
Предложение
ChipIc имеет уникальный источник поставок. Мы можем предложить ATMEGA8535-16AU более
конкурентоспособную цену для наших клиентов. Вы можете насладиться нашим лучшим
ATMEGA8535-16AU Особенности
ATMEGA8535-16AU is produced by Microchip Technology, belongs to Встроенные микроконтроллеры, the type of connection includes I²C, SPI, UART/USART, it belongs to AVR, the core size is up to 8-Bit, the data conversion type is usually A/D 8x10b, the maximum EEPROM size can reach 512 x 8, and its best working temperature is -40°C ~ 85°C (TA), the size is 44-TQFP, and Tray is its most common packaging method , the storage type is Flash, which belongs to the AVR® ATmega series, and has the speed of 16MHz, using 44-TQFP (10x10).