MIC44F18YMME Microchip Technology IC MOSFET DRIVER 6A HS 8-MSOP
Интегральные схемы (ИС)     8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad
Номер производителя:
MIC44F18YMME
Производитель:
Категория продукции:
Описание:
IC MOSFET DRIVER 6A HS 8-MSOP
Состояние RoHs:
Channel Type :
Single
Current - Peak Output (Source, Sink) :
6A, 6A
Driven Configuration :
Low-Side
Gate Type :
P-Channel MOSFET
High Side Voltage - Max (Bootstrap) :
Input Type :
Non-Inverting
Logic Voltage - VIL, VIH :
1.607V, 1.615V
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Drivers :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TJ)
Package / Case :
Packaging :
Tube
Part Status :
Active
Rise / Fall Time (Typ) :
10ns, 10ns
Series :
Supplier Device Package :
8-MSOP-EP
Voltage - Supply :
4.5 V ~ 13.2 V
в наличии
60,119
Unit Price:
Свяжитесь с нами Предложение
MIC44F18YMME Конкурентные цены
MIC44F18YMME Особенности
MIC44F18YMME is produced by Microchip Technology, belongs to PMIC - драйверы Gate, and its best working temperature is -40°C ~ 125°C (TJ), the size is 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad, and Tube is its most common packaging method, which belongs to the - series, using 8-MSOP-EP, 4.5 V ~ 13.2 V is the most suitable voltage.
MIC44F18YMME производства Microchip Technology можно приобрести на сайте CHIPMLCC.
Здесь вы можете найти различные виды электронных деталей от ведущих производителей мира.
MIC44F18YMME компании CHIPMLCC прошел строгий контроль качества и соответствует всем требованиям.
Статус запасов, отмеченный на CHIPMLCC, предназначен только для справки.
MIC44F18YMME FAQ
1. What is the maximum operating temperature for the MIC44F18YMME?
The maximum operating temperature for the MIC44F18YMME is 125°C.
2. What is the typical input voltage range for the MIC44F18YMME?
The typical input voltage range for the MIC44F18YMME is 4.5V to 28V.
3. What is the output current capability of the MIC44F18YMME?
The output current capability of the MIC44F18YMME is 1.8A.
4. Does the MIC44F18YMME have overcurrent protection?
Yes, the MIC44F18YMME features overcurrent protection.
5. What is the quiescent current of the MIC44F18YMME?
The quiescent current of the MIC44F18YMME is typically 40µA.
6. Is the MIC44F18YMME suitable for automotive applications?
Yes, the MIC44F18YMME is suitable for automotive applications.
7. What is the typical efficiency of the MIC44F18YMME?
The typical efficiency of the MIC44F18YMME is 90%.
8. Does the MIC44F18YMME have thermal shutdown protection?
Yes, the MIC44F18YMME includes thermal shutdown protection.
9. What is the switching frequency of the MIC44F18YMME?
The switching frequency of the MIC44F18YMME is typically 2.1MHz.